Etikett
Az etikett a kulturális viselkedés szabályai. Manapság már nem igen vesszük ezeket figyelemben, pedig nagyon is fontosak! Íme néhány belőlük! Te is tarts ezeket be!
Ajtónyitás: Régen elvárták, hogy a férfi nyissa ki az ajtót a nő előtt, ma viszont merő udvariasságból nyitjuk ki az ajtót valakinek. Ám ha bemegyünk egy üzletbe, mindig tartsuk meg a lengőajtót, hogy ne csapódjon be a másik vásárló orra előtt, különösen az élelmiszer boltokban, ahol a nők (vagy akár a férfiak) mindkét kezében általában csomag van.
Baklövés: Ha hibázunk - például beszélgetés közben sértő dolgokat mondunk -, legjobb, ha habozás nélkül, azonnal bocsánatot kérünk. Ez után sürgősen váltsunk témát, nehogy ismét megsértsük beszélgetőpartnerünket.
Dicséret: A bókhoz hasonlóan mindig köszönjük meg a dicséretet. Ha tényleg büszkék vagyunk tettünkre, nem kell, hogy álszerényen ezt mondjuk: „Ugyan már, igazán semmiség!”.
Ablaknyitás: Nyilvános helyen - különösen vonaton és buszon -, mindig kérdezzük meg, hogy kinyithatjuk-e, vagy becsukhatjuk-e az ablakot!
Ásítás: Nyilvános helyen nem illik ásítani. Ha mégsem tudjuk elfojtani, kezünkkel takarjuk el szánkat! Ha valaki észre veszi, kérjünk elnézést!
Bámulás: Nagy neveletlenség. A felnőttek ne engedjenek a kísértésnek. Gyermekeiket is tanítsák arra, hogy ez illetlenség.
Bocsánatkérés: Néha nehezünkre esik bocsánatot kérni, mégis minél előbb és a lehető legudvariasabban tegyük meg! Ha úgy érezzük, valaki nekünk tartozik bocsánat- kéréssel, inkább közöljük vele, de ne nehezteljünk rá. Amikor úgy gondoljuk, hogy tőlünk várnak bocsánatkérést, de mi nem érezzük indokoltnak, mielőbb beszéljük meg az illetővel a dolgot!
|