Utazás az óceán mélyére
2007.09.21. 18:16
Két férfi izgalmas utazása a Csendes-óceán sötét mélyébe egy kis acélkabinban...
Utazás az óceán mélyére
1960. január 23-án, reggel 8 óra 15 perckor két férfi (Dr. Jacques Piccard és Don Walsh hadnagy) elfoglalta helyét egy pici acélkabinban. Életük nagy utazására készültek. A kabin akkora volt, mint egy kis autó, de annyi műszerrel tele volt zsúfolva, hogy alig fértek bele. Lassan leeresztették őket a Csendes-óceán sötét, titokzatos vizébe. A furcsa járművük, a Trieszt, szivar alakú volt, leginkább tengeralattjáróhoz lehet hasonlítani. Küldetésük az volt, hogy lemerüljenek a Föld legmélyebb pontjára, a Mariann-árokban lévő „Challenger Deep” mélyére, amely az óceánban egy nagy repedés. Eddig senki se próbálkozott ezzel a feladattal, és úgy hitték, nem is lehetséges. (Tudni kell: a vízben egyre mélyebbre haladva, egyre nagyobb a nyomás, az oxigénszint viszont csökken. Tehát egy ilyen árokba nem tudnál búvárruhában sem lejutni, mert egy idő után nagy nyomást éreznél, és összenyomna a víz!)
Ahogy egyre lejjebb haladtak, egyszer csak hallottak egy reccsenést. Nagyon meg voltak rémülve, azt hitték, ezennel utazásuk véget ér. Mint később kiderült, csak az egyik külső ablak repedt meg a nagy nyomástól.
Lemerülésük után kb. 5 óra múlva a Trieszt megrázkódott, majd megállt.
Piccard és Walsh bekapcsolták a lámpáikat, hogy kinézzenek abba, amit még ember nem látott. Ekkor valami rájuk nézett. De hát ez lehetetlen! Ilyen mélyen semmi se él meg! Itt már nincs annyi oxigén, amennyi valamelyik élőlénynek is elég lenne! - gondolták.
Úgy látszik, a tudomány ismét tévedett. A bámuló lény egy fehér, lapos hal volt, leginkább a lepényhalra hasonlított. Aztán később egy apró, piros rákszerű valami is elúszott az ablak előtt. Piccard és Walsh 20 percet töltött az óceán fenekén. Ez után 2 tonna vasat engedtek le a járművükről a vízbe -amik segítették a Trieszt lemerülését-, majd megindultak felfelé. Kicsit több mint 3 óra múlva érkeztek a felszínre. 22 km-es „túrájukat” 8 óra alatt tették meg. 11034 m (egyik könyv szerint 10911 m) mélyre merültek le, ahova előttük és utánuk senki.
/forrás: Anita Ganeri: Ormótlan óceánok/
|